Skip to content

250 Whiton St.

Jersey City, NJ 07304

Built 1895

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 9, 2007

Property Information

Block20201
Lot74
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page202

Building Details

Building Class---
Description2S-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,381
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,800
45%
Improvement Value:$261,200
55%
Total Assessment$475,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,607-0.6%
2024$10,673+40.1%
2023$7,619-0.4%
2022$7,648+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1895