Skip to content

181 Pine St.Jersey City, NJ 07304

Built 2013

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Feb 28, 2013

Property Information

Block20201
Lot90.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page202

Building Details

Building Class---
Description3S-B&F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,432
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,800
37%
Improvement Value:$371,600
63%
Total Assessment$585,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,072-0.6%
2024$13,154+40.1%
2023$9,390-0.4%
2022$9,425+29.1%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

DeedBook 8898, Page 489NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/18/2013

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 7705, Page 100