Skip to content

2271 Kennedy Blvd.

Jersey City, NJ 07304

Built 1945

Last Sale Price
$31,000
Last Sale Date
Nov 15, 2012

Property Information

Block20601
Lot32
QualifierC0207
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page206

Building Details

Building ClassC0755
Description4S-B-D-28U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage755
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
35%
Improvement Value:$132,600
65%
Total Assessment$202,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,524-13.7%
2024$5,240+40.1%
2023$3,741-0.4%
2022$3,755+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$31,000
DeedBook 8890, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 1945