Skip to content

416 West Side Ave.(Unit C0303)Jersey City, NJ 07305

Built 1930

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
May 22, 2015

Property Information

Block20902
Lot27
QualifierC0303
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page209

Building Details

Building ClassC0629
Description3S-B-D-9U-CONDO
Dwellings1
ZoningC-2
Sq Footage629
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
58%
Improvement Value:$50,700
42%
Total Assessment$120,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,695-0.6%
2024$2,712+40.1%
2023$1,936-0.4%
2022$1,943+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000
DeedBook 9050, Page 568

Property Built

Built

Year Built: 1930