Skip to content

420 West Side Ave.

Jersey City, NJ 07305

Commercial

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Jan 14, 2021

Property Information

Block20902
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page209

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-2U-H
Dwellings2
ZoningC-2
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,600
11%
Improvement Value:$485,400
89%
Total Assessment$548,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,237-0.6%
2024$12,314+40.1%
2023$8,790-0.4%
2022$8,823+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$555,000
DeedBook 9535, Page 368

Property Sale

Sale
$555,000
DeedBook 9535, Page 368Recorded2/10/2021