Skip to content

223 Ege Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1910

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jul 28, 2005

Property Information

Block20902
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page209

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
44%
Improvement Value:$119,700
56%
Total Assessment$213,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,772-0.6%
2024$4,802+40.1%
2023$3,428-0.4%
2022$3,441+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 7630, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1910