Skip to content

183 Ege Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$22,800
Last Sale Date
Sep 28, 1977

Property Information

Block20902
Lot59
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page209

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
39%
Improvement Value:$156,500
61%
Total Assessment$256,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,728-0.6%
2024$5,764+40.1%
2023$4,114-0.4%
2022$4,130+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$22,800
DeedBook 3238, Page 441

Property Built

Built

Year Built: 1900