Skip to content

45 Morton Pl. S.Jersey City, NJ 07305

Commercial

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Aug 20, 2021

Property Information

Block20902
Lot83
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page209

Assessment

Land Value:$78,800
88%
Improvement Value:$10,700
12%
Total Assessment$89,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,999-0.6%
2024$2,011+40.1%
2023$1,436-0.4%
2022$1,441+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$500,000
DeedBook 9624, Page 326Recorded12/20/2021

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 8794, Page 555