Skip to content

233 South St.Jersey City, NJ 07307

Built 1940

Last Sale Price
$278,100
Last Sale Date
Sep 19, 2003

Property Information

Block2104
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U-H.
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,692
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
53%
Improvement Value:$199,400
47%
Total Assessment$424,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,477-0.6%
2024$9,536+40.1%
2023$6,807-0.4%
2022$6,833+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$278,100
DeedBook 7197, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 1940