Skip to content

107.5 Bleecker St.Jersey City, NJ 07307

Built 1950

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Nov 21, 2016

Property Information

Block2105
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
Description1S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,284
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,000
64%
Improvement Value:$147,500
36%
Total Assessment$411,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,189-0.6%
2024$9,246+40.1%
2023$6,600-0.4%
2022$6,625+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft1,284DeedBook 9172, Page 415Recorded1/13/2017

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 9172, Page 415

Property Built

Built

Year Built: 1950