Skip to content

769 Ocean Ave.Jersey City, NJ 07304

Last Sale Date
Dec 10, 1992

Property Information

Block21301
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page213

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,500
98%
Improvement Value:$1,200
2%
Total Assessment$64,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,445-0.6%
2024$1,454+40.1%
2023$1,038-0.4%
2022$1,042+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4558, Page 59