Skip to content

239 Clerk StJersey City, NJ 07304

Built 2004

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 30, 2015

Property Information

Block21302
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page213

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-1G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,978
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,900
26%
Improvement Value:$358,400
74%
Total Assessment$484,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,814-0.6%
2024$10,882+40.1%
2023$7,768-0.4%
2022$7,797+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$231,000
DeedBook 8864, Page 574

Property Sale

Sale
$410,970
DeedBook 7423, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 2004