Skip to content

283 Arlington Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2017

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Aug 9, 2017

Property Information

Block21303
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page213

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G2
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage5,640
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
15%
Improvement Value:$577,800
85%
Total Assessment$677,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,135-0.6%
2024$15,230+88.2%
2023$8,092-0.4%
2022$8,122+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 9231, Page 950

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

Sq Ft5,640DeedBook 9231, Page 950Recorded8/24/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$30,000

From:

To:

DeedBook 8952, Page 619Recorded1/9/2014