Skip to content

281 Arlington Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1910

Last Sale Price
$276,705
Last Sale Date
Oct 30, 2017

Property Information

Block21303
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page213

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-3U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,268
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,600
32%
Improvement Value:$187,100
68%
Total Assessment$276,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,179-0.6%
2024$6,217+40.1%
2023$4,438-0.4%
2022$4,455+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$276,705

From:

To:

DeedBook 9250, Page 128

Property Sale

Sale
$276,700
DeedBook 9250, Page 128

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

DeedBook 9144, Page 704Recorded9/13/2016

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 4121, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 1910