Skip to content

418 M.L. King Drive

Jersey City, NJ 07304

Built 2005
Vacant Land

Last Sale Price
$89,900
Last Sale Date
Apr 1, 2021

Property Information

Block21305
Lot38
QualifierC0302
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page213

Building Details

Building Class---
Description4S-15U-1C-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage721
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$28,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$643-0.6%
2024$647+40.1%
2023$462-0.4%
2022$464+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook 9608, Page 1Recorded10/21/2021

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft721DeedBook 9269, Page 414Recorded12/29/2017

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 7648, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 2005