Skip to content

744 Ocean Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2015
Other Exempt

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
May 22, 2014

Property Information

Block21401
Lot53.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page214

Building Details

Building Class---
DescriptionAPT-44U-G23

Assessment

Land Value:$1,100,000
17%
Improvement Value:$5,368,600
83%
Total Assessment$6,468,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$17,710+4.5%
2021$16,940-26.1%
2020$22,915+29.6%
2019$17,683+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

DeedBook 8975, Page 584Recorded6/2/2014

Property Sale

Sale
$950,000
DeedBook 8040, Page 185