Skip to content

243 Arlington Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2019

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Nov 27, 2018

Property Information

Block21402
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page214

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,541
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,400
19%
Improvement Value:$462,600
115%
Total Assessment$401,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,959-0.6%
2024$9,015+4.1%
2023$8,662-0.4%
2022$8,694+12.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

DeedBook 9373, Page 906Recorded1/17/2019

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

DeedBook 9211, Page 719Recorded6/22/2017

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 8489, Page 89