Skip to content

223 Arlington Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1890

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
May 7, 1993

Property Information

Block21402
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page214

Building Details

Building Class---
Description2.5S-FD-1UHF-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,500
36%
Improvement Value:$217,600
64%
Total Assessment$340,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,594-0.6%
2024$7,642+40.1%
2023$5,455-0.4%
2022$5,476+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4597, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1890