Skip to content

186 Clerk St.Jersey City, NJ 07305

Built 1927

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Jun 22, 1993

Property Information

Block21402
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page214

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2UH-B-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,200
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,200
28%
Improvement Value:$250,100
72%
Total Assessment$347,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,755-0.6%
2024$7,804+40.1%
2023$5,571-0.4%
2022$5,592+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4609, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 1927