Skip to content

194 Clerk St.Jersey City, NJ 07305

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 19, 2023

Property Information

Block21402
Lot45
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page214

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2UH-B-G3
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,320
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,800
29%
Improvement Value:$254,200
71%
Total Assessment$358,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,994+6.0%
2024$7,544+43.9%
2023$5,242-0.4%
2022$5,264+5.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1922