Skip to content

200-202 Clerk St.Jersey City, NJ 07305

Built 1890

Last Sale Date
Apr 30, 2018

Property Information

Block21402
Lot48
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page214

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,500
30%
Improvement Value:$281,000
70%
Total Assessment$403,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,510-0.7%
2024$8,567+43.4%
2023$5,972-0.4%
2022$5,996+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1890