Skip to content

183 Randolph Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2003

Last Sale Price
$347,000
Last Sale Date
Oct 30, 2003

Property Information

Block21403
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page214

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F&B-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
20%
Improvement Value:$387,100
80%
Total Assessment$486,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,855-0.6%
2024$10,923+40.1%
2023$7,797-0.4%
2022$7,826+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$347,000
DeedBook 7164, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 2003