Skip to content

784 Garfield Ave.Jersey City, NJ 07305

Commercial

Last Sale Price
$1,800,000
Last Sale Date
Oct 5, 2021

Property Information

Block21510
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page215

Building Details

Building Class---
Description1S-C-1U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$363,600
49%
Improvement Value:$383,400
51%
Total Assessment$747,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,681-0.6%
2024$16,785+40.1%
2023$11,982-0.4%
2022$12,027+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,800,000
DeedBook 9613, Page 168Recorded11/10/2021

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 3913, Page 179