Skip to content

376 Central Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1885
Commercial

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
May 16, 2016

Property Information

Block2201
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description4S-F-C-3U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage6,598
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,300
19%
Improvement Value:$713,700
81%
Total Assessment$885,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,762-0.6%
2024$19,886+40.1%
2023$14,195-0.4%
2022$14,249+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$775,000

From:

To:

Sq Ft6,598DeedBook 9119, Page 6

Property Sale

Sale
$595,000

From:

To:

DeedBook 9042, Page 786Recorded6/5/2015

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 4394, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1885