Skip to content

464-470 Central Ave.(Unit C0201)Jersey City, NJ 07307

Built 1876

Last Sale Price
$142,000
Last Sale Date
Oct 30, 2013

Property Information

Block2202
Lot15
QualifierC0201
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page22

Building Details

Building ClassC0665
Description3S-B-A-29U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage665
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
27%
Improvement Value:$205,100
73%
Total Assessment$280,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,255-0.6%
2024$6,294+40.1%
2023$4,493-0.4%
2022$4,510+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 8948, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1876