Skip to content

217 Cambridge Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1885

Last Sale Price
$750,101
Last Sale Date
Aug 11, 2020

Property Information

Block2202
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,178
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,300
30%
Improvement Value:$422,300
70%
Total Assessment$601,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,434-0.6%
2024$13,518+40.1%
2023$9,650-0.4%
2022$9,686+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$750,101

From:

To:

Sq Ft1,178DeedBook 9506, Page 634Recorded9/8/2020

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft1,116DeedBook 9274, Page 362Recorded1/18/2018

Property Sale

Sale
$311,000

From:

To:

DeedBook 9136, Page 860Recorded8/8/2016

Property Sale

Sale
$199,000
DeedBook 8649, Page 719

Property Built

Built

Year Built: 1885