Skip to content

191 Cambridge Ave.Jersey City, NJ 07307

Industrial

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Aug 24, 2000

Property Information

Block2202
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description1S-B-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,600
61%
Improvement Value:$81,200
39%
Total Assessment$206,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,618-0.6%
2024$4,647+40.1%
2023$3,317-0.4%
2022$3,329+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5672, Page 253