Skip to content

187 Cambridge Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1921

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
May 28, 2025

Property Information

Block2202
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F&D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,632
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,600
32%
Improvement Value:$381,400
68%
Total Assessment$565,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,307-0.6%
2024$8,359+40.1%
2023$5,967-0.4%
2022$5,989+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$975,000

From:

To:

Sq Ft1,632DeedBook 9907, Page 699Recorded6/19/2025

Property Sale

Sale
$776,000

From:

To:

Sq Ft1,088DeedBook 9767, Page 961NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/31/2023

Property Built

Built

Year Built: 1921