Skip to content

106 South St.(Unit C7001)Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Mar 28, 2018

Property Information

Block2202
Lot33
QualifierC7001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description2S-B-3U-CONDO
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,371
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
19%
Improvement Value:$309,800
81%
Total Assessment$384,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,593-0.6%
2024$8,646+40.1%
2023$6,172-0.4%
2022$6,195+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft1,371DeedBook 9295, Page 351Recorded4/4/2018

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 9295, Page 351

Property Sale

Sale
$341,050

From:

To:

Sq Ft1,371DeedBook 9220, Page 31Recorded7/18/2017

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 8722, Page 371

Property Built

Built

Year Built: 1900