Skip to content

200 Cambridge Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1895

Last Sale Price
$15,000
Last Sale Date
Jul 3, 1975

Property Information

Block2203
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
54%
Improvement Value:$204,800
46%
Total Assessment$444,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,932-0.6%
2024$9,995+40.1%
2023$7,135-0.4%
2022$7,161+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 3187, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1895