Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
187 Culver Ave.Jersey City, NJ 07305
Apartment
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 18, 2022
Property Information
Block22102
Lot8.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page221
Building Details
Building Class---
Description6S-B+F
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.4
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$3,894,800
80%
Improvement Value:$1,000,000
20%
Total Assessment$4,894,800
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $86,971 | -13.7% |
| 2024 | $100,742 | — |
Property History
No events match the selected filters.