Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
16 Carbon Pl.Jersey City, NJ 07305
Public School
Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Nov 20, 2001
Property Information
Block22103
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page221
Building Details
Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.39
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$147,800
77%
Improvement Value:$44,300
23%
Total Assessment$192,100
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2003 | $891 | +0.0% |
| 2002 | $891 | +1.9% |
| 2001 | $875 | +0.0% |
| 2000 | $875 | — |
Property History
No events match the selected filters.