Skip to content

340 West Side Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 2023
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 28, 2018

Property Information

Block22202
Lot3.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page222

Building Details

Building Class---
Description5S-B+F-1C-60U-P
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,150,000
37%
Improvement Value:$5,350,000
63%
Total Assessment$8,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$189,805-16.8%
2024$228,046+610.9%
2023$32,080-0.4%
2022$32,200+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$1,500,000
DeedBook 9218, Page 391