Skip to content

346 Claremont Ave.(Unit X)Jersey City, NJ 07305

Built 1920
Public School

Last Sale Price
$8,700,000
Last Sale Date
Feb 28, 1997

Property Information

Block22204
Lot1
QualifierX
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description8S-B-O
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,614,700
6%
Improvement Value:$25,019,900
94%
Total Assessment$26,634,600

Sale
$8,700,000
DeedBook 5109, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1920