Skip to content

48 Broadman Pky.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Apr 24, 1996

Property Information

Block22302
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page223

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-BG2
Dwellings2
ZoningR-3A
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,300
29%
Improvement Value:$252,100
71%
Total Assessment$355,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,936-0.6%
2024$7,986+40.1%
2023$5,701-0.4%
2022$5,722+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4990, Page 47

Property Sale

Sale
$44,500
DeedBook 3241, Page 1047

Property Built

Built

Year Built: 1925