Skip to content

293 Claremont Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$121,000
Last Sale Date
Jul 11, 2001

Property Information

Block22303
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page223

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
34%
Improvement Value:$180,000
66%
Total Assessment$271,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,051-0.6%
2024$6,089+40.1%
2023$4,347-0.4%
2022$4,363+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook 5839, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 1925