Skip to content

283 Claremont Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 18, 2005

Property Information

Block22303
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page223

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
33%
Improvement Value:$187,900
67%
Total Assessment$278,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,228-0.6%
2024$6,267+40.1%
2023$4,474-0.4%
2022$4,490+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925