Skip to content

269 Claremont Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$396,000
Last Sale Date
Mar 8, 2006

Property Information

Block22303
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page223

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,400
29%
Improvement Value:$210,900
71%
Total Assessment$298,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,661-0.6%
2024$6,703+40.1%
2023$4,785-0.4%
2022$4,803+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$396,000
DeedBook 7842, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1925