Skip to content

208 Orient Ave.Jersey City, NJ 07305

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 25, 2026

Property Information

Block22305
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page223

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,100
94%
Improvement Value:$4,600
6%
Total Assessment$76,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,713-0.6%
2024$1,723+40.1%
2023$1,230-0.4%
2022$1,235+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$600,000
DeedBook 9619, Page 739Recorded12/2/2021