Skip to content

157 Grant Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1906

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 23, 2003

Property Information

Block22401
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page224

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,600
36%
Improvement Value:$153,700
64%
Total Assessment$238,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,321-0.6%
2024$5,355+40.1%
2023$3,822-0.4%
2022$3,837+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1906