Skip to content

297 Bergen Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1865

Last Sale Date
Oct 16, 2024

Property Information

Block22404
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page224

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,300
36%
Improvement Value:$139,300
64%
Total Assessment$217,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,859-0.6%
2024$4,889+40.1%
2023$3,490-0.4%
2022$3,503+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1865