Skip to content

311 Bergen Ave.Jersey City, NJ 07305

Commercial

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Feb 26, 1987

Property Information

Block22405
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page224

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-SERV.STAT

Assessment

Land Value:$461,100
86%
Improvement Value:$75,600
14%
Total Assessment$536,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,985-0.6%
2024$12,060+40.1%
2023$8,609-0.4%
2022$8,641+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 3719, Page 87