Skip to content

356 M.L. King DriveJersey City, NJ 07305

Built 2023
Public Property

Last Sale Price
$422,195
Last Sale Date
Feb 10, 2020

Property Information

Block22601
Lot1.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page226

Building Details

Building Class---
Description11S-B&F-O
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,258,500
5%
Improvement Value:$25,778,300
95%
Total Assessment$27,036,800

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$422,195
DeedBook 9504, Page 135