Skip to content

450 Rose Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2014

Last Sale Price
$147,000
Last Sale Date
Jul 26, 2016

Property Information

Block22602
Lot1.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page226

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,594
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
34%
Improvement Value:$97,000
66%
Total Assessment$147,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,283-0.6%
2024$3,303+40.1%
2023$2,358-0.4%
2022$2,367+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$147,000

From:

To:

Sq Ft1,594DeedBook 9134, Page 649Recorded7/28/2016

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 9134, Page 649

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$435,600
DeedBook 8911, Page 972