Skip to content

436 Rose Ave.Jersey City, NJ 07305

Vacant Land

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 17, 2016

Property Information

Block22602
Lot1.09
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page226

Assessment

Land Value:$28,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$28,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$632-0.6%
2024$636+40.1%
2023$454-0.4%
2022$456+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$435,600
DeedBook 8911, Page 972