Skip to content

647 Ocean Ave.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07305

Built 2020

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 9, 2020

Property Information

Block22603
Lot14
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page226

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,116
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,500
18%
Improvement Value:$388,900
118%
Total Assessment$330,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,385-0.6%
2024$7,431+40.1%
2023$5,304+62.0%
2022$3,275+0.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2020