Skip to content

131 Claremont Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1907

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 3, 2003

Property Information

Block22604
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page226

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
26%
Improvement Value:$261,600
74%
Total Assessment$353,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,896-0.6%
2024$7,945+40.1%
2023$5,672-0.4%
2022$5,693+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1907