Skip to content

179 Arlington Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1898

Last Sale Price
$52,000
Last Sale Date
Jun 13, 1986

Property Information

Block22702
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page227

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,600
26%
Improvement Value:$231,200
74%
Total Assessment$310,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,940-0.6%
2024$6,984+40.1%
2023$4,985-0.4%
2022$5,004+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 3575, Page 333

Property Built

Built

Year Built: 1898