Skip to content

83 Culver Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 6, 2001

Property Information

Block22803
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page228

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1UH-CBG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,000
30%
Improvement Value:$179,600
70%
Total Assessment$256,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,730-0.6%
2024$5,766+40.1%
2023$4,116-0.4%
2022$4,131+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 4224, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1961