Skip to content

22 College St.Jersey City, NJ 07305

Built 1957

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Aug 3, 1988

Property Information

Block22901
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page229

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1UH-CBG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,200
38%
Improvement Value:$144,000
62%
Total Assessment$232,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,185-0.6%
2024$5,218+40.1%
2023$3,724-0.4%
2022$3,738+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 3995, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1957